23 w 1, czyli o osobowości mnogiej- „Split”

Ludzka psychika, a szczególnie odchylenia od normy, to mocny temat. Wszyscy doskonale wiemy, co znaczą sinusoidy nastrojów. Może nie jesteśmy psychicznie chorzy, ale czasami zachowujemy się jakbyśmy mieli w głowie samoczynnie przełączający się pstryczek od humoru: on/off, humor/niehumor (szczególnie my, kobiety, czyż nie?). „Split” to opowieść o dwudziestu trzech samoczynnie przełączających się pstryczkach osobowości, tzn. o dysocjacyjnym zaburzeniu osobowości.

Temat rozdwojenia (a raczej rozdwudziestutrojenia?) jaźni jest fascynujący: główny bohater w jednym ciele mieści między innymi delikatną kobietę, dziewięcioletniego chłopca, pedanta cierpiącego na nerwicę natręctw, homoseksualnego projektanta mody. Każde z nich dysponuje różną siłą, cierpi na inne alergie, ma swoje wspomnienia. Sam chory twierdzi, że ten osobowościowy chaos to pewien rodzaj supermocy. Utwierdza go w tym przekonaniu psychoterapeutka, która uważa tę chorobę za przywilej, który pozwala wykorzystywać niedostępne przeciętnemu człowiekowi zasoby mózgu. Dr. Fletcher twierdzi tak, ponieważ nie wie, że jej pacjent Barry/Kevin/Ms. Patricia więzi w swoim mieszkaniu trzy nastolatki, które porwał. Wszystko dla budzącej grozę Bestii, dla której nastolatki mają być pokarmem w tajemniczym rytuale…

„Split” jest intrygujący, pełen zwrotów akcji, scen, od których cierpnie skóra. Na ogromny podziw zasługuje główny aktor, James McAvoy. Doskonale wykreował wszystkie postaci, które kryły się w głowie głównego bohatera. Mam nadzieję, że jego gaża za tę rolę została pomnożona przez 23.
Produkcja ta porusza także tematykę przemocy nad dzieckiem i pokazuje, że rany psychiczne są o wiele bardziej poważne i niebezpieczne niż te fizyczne.

Zdecydowanie polecam.
PS: Jeżeli chcesz oglądać po zmroku, załatw sobie towarzystwo.

james-mcavoy-is-a-psycopath-in-split-trailer

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s